Дональд Норман. Дизайн звичних речей

Share Button

дизайн, промдизайн, дональд норманКнига Дональда Нормана можливо комусь видасться сповіддю “Капітана Очевидність”, адже вона пояснює речі, які не піддасть сумніву жодна логічно мисляча людина. Проте, як часто буває в житті, найбільш очевидні речі найчастіше потребують пояснення. І цю місію у дизайні речей взяв на себе пан Норман.

Вже сама обкладинка книги говорить про її зміст. Чайник, з якого неможливо налити чаю, не попікши рук окропом. Красивий дизайнерський хід, який абсолютно неможливо використати у звичайному житті. Дональд Норман збирає такі зразки промислового дизайну і описує, чому саме вони невдалі. Говорячи прогресивнішою мовою, пан Норман вивчає юзабіліті речей, які ми використовуємо у повсякденному житті. Це не просто зручність їх використання чи ергономіка, а дещо інше. Тут і те, наскільки дизайн речі відповідає її призначенню, і як зробити річ ефективнішою у використанні, і… як загалом спроектувати красивий, але в той же час інтуїтивно зрозумілий для користування зразок дизайну.

Пан Норман говорить про всі речі, які трапляються на його шляху і викликають в нього користувацьке нерозуміння: як то двері, які мають ручку, що її начебто потрібно натискати, а, виявляється, що варто потягнути вбік, чи то міні-АТС, у яку повносили мільйон непотрібних функцій, оминувши необхідність зробити важливу функцію очевидною та простою.

Якщо дизайн продукту чи речі не містить у собі очевидні підказки для того, як ним користуватися – це, вважає пан Норман, поганий дизайн, наскільки б вишуканим він не здавався на перший погляд. Бажання виробників зменшити кількість кнопок на панелі електроприладу часто перетворюється у створення настільки складної системи користування тими чи іншими функціями, що звичайна людина, яка не бажає щоразу брати в руки товстий том інструкції, просто не використовуватиме більшість із них. А, в такому разі, втрачається сенс цього функціоналу.

Проте Дональд Норман не лише критикує зразки дизайну, які йому не сподобалися. Він пропонує кілька варіантів рішень для того, щоб той чи інший дизайн став не лише красивим, а й функціонально простим. А як саме можна покращити дизайн свого творіння – читайте у книзі.

Bookmark the permalink.

Comments are closed